ताजा समाचार

आज    |   

बाँकेका तिन वटै होटल व्यवसायीले बुझाए सिडियो मार्फत प्रधानमन्त्रीलाई ज्ञापन पत्रकोरोना भाइरसले होटल तथा रेष्टरेन्ट व्यवसायहरुको लगानी धरासायी भएको भन्दै बाँकेका तिन वटै होटलव्यवसायी संघले सिडियो मार्फत प्रधानमन्त्रीलाई ज्ञापन पत्र बुझाएका छन् । आईतबार बाँकेका होटल व्यवसायीहरुका संस्था होटल व्यवसायी संघ बाँके नेपालगंज, होटल व्यवसायी संघ बाँके कोहलपुर र बाँके होटल तथा रेष्टुरेन्ट व्यवसायी संघ नेपालगंज ले लकडाउन अवधिभरको घरभाडा पूर्ण रुपमा छुट र बैकको कर्जा भुक्तानीको समयावधी थप गर्न ् प्रमुख जिल्ला अधिकारी मार्फत प्रधानमन्त्रीलाई ज्ञापन पत्र बुझाएका छन् ।

होटल व्यवसायी संघ बाँकेका अध्यक्ष भिमलाल कंडेल, नेपालगंज, होटल व्यवसायी संघ बाँके कोहलपुरका अध्यक्ष एक नारायण चापागाई र बाँके होटल तथा रेष्टुरेन्ट व्यवसायी संघ नेपालगंजका अध्यक्ष उमा गा्रण्डनले हस्ताक्षर गरेको संयुक्त ज्ञापन पत्रमा भनिएको छ राष्ट्रको आर्थिक मेरुदण्डको रुपमा रहेको पर्यटन व्यवसाय र पर्यटकीय क्षेत्र बाँके जिल्ला भित्रमा करिव ३ देखि ४ अर्ब बार्षिक रुपमा राजस्व तिर्ने बाँके जिल्ला भरिका ४ हजार होटल तथा रेष्टुरेन्ट व्यसायहरु बन्द भएका कारण २० देखी २५ हजार भन्दा बढि कर्मचारी बेरोजगार भएको र ति सबैको परिवारको चुलो निम्ने खतरा बडिरहेको ले होटल व्यवसायसंग सम्बन्धित अन्य व्यवसायी र त्यसमा रहेका जनशक्तिहरुमा प्रत्यक्ष परेको जनाउदै बताउदै बैंक तथा वित्तिय संस्थाहरु बाट २० अर्ब र व्यवक्तिगत क्षेत्र बाट १० अर्ब भन्दा बढि लगानी रहेको बाँके जिल्ला भरका होटल तथा रेष्टरेन्ट व्यवसायहरुको सम्पूर्ण लगानी धरासायी हुने खतरा बढेको बताएको छ ।

संघले एकातिर कोरोना भाईरस बाट प्रभाबित हुने विरामी को संख्या बढिरहदा सम्पूर्ण व्यवसाय तथा मजदुर लगायत सिङगो समुदाय नै उच्च जोखीममा रहेका छन् भने अर्को तिर दिनरात मेहनत गरेर व्यवसाय सञ्चालन गर्दे त्यसैबाट कमाएको पैसाले घरबहाल, मजदुर ज्याला तथा राज्यलाई तिर्नूपर्ने सम्पूर्ण कर तथा महसुलहरु तिर्ने गरेका व्यवसायहरु पुर्ण रुपमा बन्द रहेका कारण धेरै व्यवसायहरु यस क्षेत्रबाट पलायन हुन थालिसकेकाले देश भर रहेका ८० हजार होटल रेष्टुरेन्ट तथा पर्यटन व्यवसायहरुलाई धरासायी हुन बाट बचाईराख्न माग गरेको छ ।

यस्ता छन् मागहरु

१) वर्तमान अवस्थामा होटल व्यवसायहरु सबैभन्दा बढि घरभाडाको मारमा परेकोले यस लकडाउन अवधिभरको घरभाडा पूर्ण रुपमा छुट र संक्रमण काल रहदा सम्मका लागी ५० देखी १०० प्रतिशतको छुटको व्यवस्थ गर्न आग्रह गर्दछौ साथै उक्त्त छुटका लागी घरधनिहरु लाई पनि राहत पुग्ने गरी बैकको कर्जा भुक्तानीको समयावधी थप गर्नुका साथै घरधनीहरुले तिर्ने घरबहाल कर छुट र बैकं व्याज तथा अन्य करहरु मा समेत सहुलियत प्रदान गर्नका लागी स्थानीय निकाय संगको समन्वयमा बिशेष राहत कोष मार्फत सम्बोधन गरेर वातावरण सहज बनाउने व्यवस्था मिलाइयोस् ।

२) हाम्रो व्यवसाय अन्य प्रकृतिका व्यवसायजस्तो लकडाउन खुल्नासाथ पहिलेको अवस्थामा झै सुचारु भै सामान्य अनस्थामा आउने व्यवसाय नभइको र संक्रमण अवधिभर व्यवसायमा भारी असर पर्ने हुदा बिजुली पानीको महसुल कम्तिमा १ बर्षका लागी छुट र टेलिफोन इन्टरनेट लगायत कर हरुमा पनि बिषेश सहुलियतका व्यवस्था मिलाइयोस् ।
३) अहिलेको महामारीले सबैभन्दा बढि असर पारेको यस क्षेत्रका व्यवसायीहरुलाई राहत स्वरुप १ बर्षको व्यवसाय कर तथा अन्य सबै प्रकारका राजस्व छुट गरिदिने व्यवस्था मिलाइयोस् ।
४)यस क्षेत्रमा संलग्न व्यवसायीहरुले बैंक र वित्तिय संस्थाहरुबाट लिइको ऋणको व्याज र किस्ता तिर्नै मुख्य श्रोत यही व्यवसाय मात्र भएको हुँदा जुनसुकै शाीर्षकमा लिएको भए पनि उक्त ऋण तिर्ने समयवधी कम्तिमा २ बर्ष थप गरी उक्त अवधिभरको व्याजमा सहुलियत प्रदान गरी लकडाउन तथा संक्रमणकाल सम्मको बुझाउनु पर्ने सम्पुर्ण रकम एकमुष्ट गराई सबैमा गाविदिने व्यवस्था गरियोस् ।
५)यस क्षेत्रका व्यवसायीहरुले राज्यबाट अहिले सम्म कुनैपनि किसिमको व्यवसायीक सुविधा नपाएकाले तत्कालका लागी चालु व्यवसायीलाई नै धितोको रुपमा मूल्याङ्कन गरी न्यून व्यादरमा ऋण उपलब्ध गराउने व्यवस्था मिलाईयोस् ।
६) वर्तमान विषम परिस्थिति पश्तात् पनि व्यवसायलाई सहज रपमा सञ्चालन गर्नका लागी न्यून ब्याजदरमा क्यात ीयबल को व्यवस्था गरियोस् ।
७) कोरोना संक्रमण शुरु हुने बित्तिकै आफ्ना मातहतका सम्पूर्ण होटलहरु राज्यलाई आवश्यक परेमा निम्न शुल्क क्वारेन्टाईन का लागी दिन तयार रहेको कुरा सार्वजनिक गरेको महासंघलाई बाईपास गरेर ६ महिनाका लागी सबै होटल बन्द गर्नै भनेर सार्वजनिक सुचना नै जारी गर्ने निकायसंग सम्झौता गरी मित्रराष्ट्र भारत लगायत तेश्रो मुलुकबाट आउने नेपालीहरुलाई क्वारेन्टाईनको नाँउमा उनीहरु कै खर्चमा जबरजस्ती तारे होटलमा महँगो रेटमा बस्न बाध्य पारिएको छ । उक्त निर्णयलाई तत्काल पुनर्विचार गरी उनीहरुलाई आ–आफ्नो ईच्छा र स्तर अनुसारका होटलमा क्वारेन्टाईनका लागि बस्न पाउने अधिकार प्रदान गरियोस् ।
८) राज्यले अत्यावश्यक सेवामा राखेको तर लामो समयदेखी बन्द रहेका होटल व्यवसायलाई सरकारले जारी गरेको मापदण्ड अनुसारका साबधानीहरु अपनाएर खोल्न पाउने व्यवस्था तुरुन्त लागु गरियोस् ।
९) लकडाउनका कारण यस क्षेत्रबाट बिस्थापित भई बेरोजगार भएका श्रमिक तथा मजदुरहरुलाई आवश्यक तालिमको व्यवस्था गरी रोजगारीको अवसर सिर्जना गरियोस् ।
१०) मूलतः पर्यटनको मुल आधार तथा सार्वजनिक प्रकृतिको सेवा प्रदायक व्यवसायको रपमा रहेको होटल व्यवसायमा हुन सक्ने संक्रमणको जोखीम र त्यसको न्युनिकरणका लागि अवश्यक पर्ने स्वास्थ्यसंग सम्बन्धी सामाग्रीहरु सहुलियत दरमा उपलब्ध गराउने व्यवस्था गरियोस् ।
११) संक्रमणको जोखीम बढ्दै जाँदा वर्तमान अवस्था लम्बिदै जानसक्ने यसका कारण आर्थिक भार दिनानुदिन झन झन बढ्दै गएकोले यस क्षेत्रका व्यवसायीहरु पलायन हुने अवस्था टड्कारो रुपमा देखिएकाले तत् पश्चात् राज्यमा आईपर्न सक्ने भयावह स्थितिलाई मध्यनजर गरी त्यसतर्फ पनि राज्यको ध्यान आर्कष्ण गराई सोही बमोजिमको योजना तर्जुमा गरियोस् ।

Write your Comment


Related News
  • के तपाई घुम्न जादै हुनुहुन्छ ? यस्तो छ आजको मौसम ?
  • बाँकेका २१ संघसंस्थाले गरे लकडाउन अवधि भरको भाडा छुट गर्ने घरधनीलाई सम्मान
  • सुरक्षा सावधानी अपनाई होमस्टे सञ्चालन गर्न होसानको आग्रह सुरक्षा सावधानी अपनाई होमस्टे सञ्चालन गर्न होसानको आग्रह
  • पर्यटन व्यवसायीले मागे विद्युत् महशुलमा ५० प्रतिशत छुट
  • © 2020: OUR TOURISM NEWS All Rights Reserved. Designed by: GOJI Solution
    माथी